top of page

Організація харчування

              Раціональне, здорове харчування дітей

               є важливим повсякденним питанням

 

 В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода.

 

 Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.

 

Помірність – щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних витрат організму.

 

Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби).

 

Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.

 

 

 

 Для того, щоб їжа приносила користь, необхідно знати години харчування, а також правильно розподілити, коли і які продукти вживати. Наприклад, продукти, багаті на білок (м’ясо, рибу, яйця, горох, квасолю), вживають на сніданок та обід, а страви з круп та овочів залишають на вечерю.

 

 Необхідно, щоб їжа була різноманітною. Але є продукти, вживання яких треба обмежити. Це цукор, жир, сіль, борошняні вироби. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють. Надлишок в організмі солі теж може стати причиною захворювань.

 

 Голод  - це голос природи, який дає сигнал, що організму потрібна їжа.

 

 Апетит – це звичка, набута людиною протягом життя і проявляється бажанням поїсти внаслідок зміни настрою, певної ситуації, настання становленого часу, впливу виду, смаку, запаху їжі і навіть однієї думки про ту або іншу їжу.

 

  

 

 Для дітей перш за все необхідне споживання повноцінного білка. Адже це основний будівельний матеріал для організму. В разі його нестачі виникає гальмування росту. Необхідно пам’ятати, що саме в продуктах тваринного походження білки є повноцінними. Дуже корисним для організму дітей та підлітків є біле м’ясо птахів (грудинка), як джерело легкозасвоюваного повноцінного білка, що практично не містить жиру. Телятина та нежирна свинина відіграє важливу роль у кровотворенні (зокрема, його вживання рекомендують при недокрів’ї як джерело заліза). Джерелом білка є також яйця, риба, молоко, сир, картопля, свіжа капуста, гречана, рисова, вівсяна крупа.

 

 Жири – теж частинка тіла людини. Після травлення їх організм відкладає „про запас” – під шкірою та навколо життєво важливих органів, таких як серце, печінка і нирки. Вони захищають нас від холоду і запобігають пошкодженню внутрішніх органів і кісток. Тому деяка кількість підшкірного жиру дуже необхідна для підтримання здоров’я. Найбільш необхідні для організму жири знаходяться в молоці, вершковому маслі, сметані, кефірі, йогуртах, яєчному жовтку, жирній рибі (оселедець, скумбрія, сардини), нерафінованій олії. Ці жири знижують рівень холестерину в крові, зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

 

 Корисність вуглеводів для організму в тому, що вони сприяють нормалізації процесів травлення, дають відчуття ситості на тривалий час, а деякі швидко втамовують голод (фрукти, мед, цукор). Вуглеводи дуже калорійні. Їх надлишок у раціоні може привести до ожиріння (особливо в дитячому віці).

 

 Здоровий раціон не обходиться без клітковини, оскільки вона допомагає виводити відходи з організму. Вона також надає нашій їжі „об’єму”, підсилює моторику кишечника, нормалізує травлення і допомагає контролювати вагу.

 

 У здоровому харчуванні ніяк не обійтись без води. Вона не вважається поживною речовиною, але виконує життєво необхідні функції: сприяє обміну речовин, виводить токсичні відходи. Організм дитини шкільного віку потребує 1,5 – 2л рідини. Корисно також випивати склянку – півтори джерельної води. За нестачі води в організмі людина відчуває спрагу, з’являється млявість, знижується тиск крові. Якщо без їжі можна прожити більше місяця, то без води - лише кілька днів.

 

 Ключовими компонентами здорового раціону є вітаміни і мінерали. Вони також містяться у їжі і є важливим джерелом протеїну, вуглеводів та жирів. Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів.

 

 

 

 Найпоширенішими з вітамінів є:

 

 - Вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.

 

 - Вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.

 

 - Вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.

 

 - Вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.

 

 Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування. Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:

 

 1. Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.

 

 2. Червоний буряк, морква, майонез.

 

 3. Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.

 

 На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.

 

 Для прикладу візьмемо кільку. Це дрібна промислова риба родини Оселедцеві. Хоча її незаслужено відносять до дешевих сортів риби, вона -  величезрий резерв кальцію. А кальцій бере участь у формуванні кісткової тканини, стимулюе ріст учня. Під його впливом формуються гарні й міцні зуби.А в хребті, лусці, хвості зосереджені також запаси фосфору.

 

  

 Увага! Небезпечні продукти, що заборонені до використання та вживання дітьми                           у докшільних установах!

 

  Забороняється  замовляти,  приймати та використовувати у дошкільному навчальному закладі м'ясо та яйця  водоплавної  птиці,м'ясо,  яке  не  пройшло  ветеринарного контролю,  м'ясні обрізки,субпродукти (діафрагму,  кров,  легені,  нирки,  голови тощо),  за виключенням печінки та язика, а також свинину жирну, свинячі баки, річкову та копчену рибу,  гриби,  соуси, перець, майонез, вироби у фритюрі,   у  тому  числі  чіпси,  вироби  швидкого  приготування, газовані   напої,   квас,   натуральну   каву,   кремові   вироби, вершково-рослинні  масла  та  масла  з  доданням  будь-якої  іншої

 сировини  (риби,  морепродуктів  тощо).  В  дошкільних  навчальних закладах   забороняється   використовувати  продукти,  що  містять синтетичні барвники,  ароматизатори,  підсолоджувачі,  підсилювачі смаку,  консерванти.  Сардельки,  сосиски,  варені ковбаси повинні прийматися не нижче 1  ґатунку.  Забороняється  приймати  продукти

 недоброякісні   або   сумнівної   якості  із  закінченим  терміном придатності або на межі його закінчення.

 

 Специфіка харчування у дитячому закладі     

 

  

        Харчування дітей у дитячих садках в Україні регламентується у міжвідмчій "Інструкціі з організації харчування дітей у дошкільному навчальному закладі", затвердженій Міністерством охорони здоров’я  України та Міністерством освіти і науки України у 1993 роц, Державною цільовою соціальною  Програмою розвитку виробництва продуктів дитячого харчування на 2012/2016 роки.

У дитячому закладі рекомендується трьохразове харчування. Ужин діти отримують вдома.  На час проведення оздоровчих  заходів в раціон харчування додатково додають фруктові соки, які рекомендується давати дітям  з 11.00 – 11.30.           Розташування їжі за калорійністю на протязі дня повинно бути наступним: сніданок  - 25%, обід  - 35%, підвечірок та вечеря – по 20%. Норми харчування дитини на один день у віці від 3 до 7 років при трьохразовому харчуванні у дитячому закладі (в грамах) рекомендовано такі:  

• хліб пшеничний – 75/120

• мука пшенична – 15/25

• крупи, бобові, макаронні вироби – 30/45

• картопля – 190/210

• овочі різні – 200/230

• соки – 50/70

• сухофрукти – 10/10

• кондитерські вироби – 5/15

• цукор – 35/45

• масло вершкове – 12/21

• олія – 6/9

• яйце, шт. – 0.25/0.5

• молоко, кисломолочні продукти – 350/400

• сир кисломолочний – 35/45

• м'ясо та м’ясопродукти – 60/100

  • риба та рибні продукти – 20/45

• сметана – 5/10

• сир твердий – 3/5

• чай – 0,2

• кава злакова – 1 / 4

• сіль – 2/5

• дріжджі – 1/1

• лаврове листя – 0,05/0,1         

    Згідно до Інструкції, рекомендується ретельно підбирати продукти та страви на кожний прийом їжі. Так, якщо на обід подається розсольник, овочеві супи чи борщ, то на друге слід подати гарнір з круп, макаронних виробів, комбінований гарнір, а також салат з овочів чи овочі. У тому разі, якщо на перше готують круп’яні супи, то на друге рекомендовано дати на гарнір овочеві страви. Наводимо приблизний об’єм окремих видів їжі для дітей  від 2 до 5 років ( у грамах):

• Каші чи овочеві страви на сніданок чи на підвечірок – 150-180

• Кава, чай, какао – 150-180

• Супи, бульйони – 160-200

• М’ясні чи рибні страви – 60-80

• Компоти, киселі – 120-150 

• Гарніри комбіновані – 100-130

• Фрукти, соки – 50-70

• Салати з свіжих фруктів та овочів – 40-50

• Хліб пшеничний (на весь день) – 75/120      

       Усі продукти харчування, які потрапляють до дошкільного закладу, повинні мати відповідність до умов державних стандартів та супроводжуватися документацією (накладні, сертифікати) з висновками щодо їх якості, терміну реалізації, кількості. Закупівлю чи придбання продуктів харчування (м'ясо, овочі, фрукти ,мед та ін.) від індивідуальних чи фермерських господарств , кооперативів, садівничих товариств слід згоджувати з територіальною СЕС. 

          Вітамінізацію перших та третіх страв обіду вітаміном С  виконує медична сестра саме перед  роздачею їжі  (для дитини від 1 до 6 років – 40 мг).           Найбільш небезпечними у відношенні виникнення харчових отруєнь є вироби з м’ясного фаршу та риби.  У зв’язку з чим ці  вироби (котлети, тефтелі,  зрази, битки) повинні підлягати тепловій обробці в два етапи: смаження на плиті тривалістю 10 хвилин, після цього -  обробка у духовій шафі 10 хвилин при температурі 220-250 градусів. Таким же чином  повинні виготовлятися сирники, смажена риба шматочками,  печінка. Якщо для других страв використовується відварене м'ясо, птиця,  то їх після розділення на порційні шматочки по друге кип’ятять  у бульйоні. Салати та вінегрети також потребують строгого виконання санітарних та технологічних вимог, тому їх заправляють тільки перед видачею.   

        Неможливо виготовлення у дошкільних закладах студенів, м’ясних салатів, холодних борщів, виробів під фритюром, кремів; використання сиру кисломолочного, сметани та фляжного молока без термічної обробки.  Допускається використання у харчуванні дітей таких страв як млинці з м’ясом, з сиром кисломолочним, макаронів по флотські, паштетів з печінки, якщо вони виготовлені за технологією, відповідно документам Міністерства охорони здоров’я.           Консерви м’ясні, рибні чи овочеві не рекомендуються в харчуванні дітей дошкільного віку. Використання їх допускається тільки як виключення при відсутності м’яса, риби, овочів і тільки після термічної обробки для приготування перших та других страв. Ковбаса варена повинна підлягати термічній обробці після розподілу на порційні шматочки.        

   Для заправки перших страв та соусів використовують метод пасерування у вершковому маслі та олії. Проводять пасерування  у режимі тушіння , тобто: у нагрітий жир занурюють цибулю, моркву, коріння та додають бульйон чи воду (для пониження температури до 100 градусів).           Загальне керівництво організації харчування дітей виконує завідувач дитячим дошкільним закладом.          Головним показником правильної організації харчування дітей у дитячих садках є гарне почуття дітей, відсутність шлунково-кишкових захворювань, низька захворюваність у дитячому колективі. 

bottom of page