Відповідно до рішення педагогічної ради ( протокол №1 від 31.08.2021) дошкільний навчальний заклад " Веселка" у 2021-2022 н.р. працює за комплексною програмою " Українське дошкілля "
Душа дитини в роки од 2 до 7 найбільш чула і вразлива,
й у цей час найкраще треба її плекати й пильнувати,
щоб і серце, й воля, й розум,
а також й тіло розвивалися цілком нормально.
С. Русова
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Державна освітня політика визначає дошкільну освіту як стратегіч- ну ланку вітчизняної освітньої галузі. Стаття третя Закону України “Про дошкільну освіту” засвідчує, що “держава визнає пріоритетну роль до- шкільної освіти та створює належні умови для її здобуття”. У статті чет- вертій записано: “Дошкільна освіта є обов’язковою первинною складо- вою частиною системи безперервної освіти в Україні”. Це базовий етап фізичного, психологічного та соціального становлення особистості, ці- лісний процес, спрямований на забезпечення різнобічного розвитку ди- тини дошкільного віку відповідно до її можливостей та внутрішнього по- тенціалу (задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних і фі- зичних особливостей), культурних потреб, а також формування мораль- них норм, набуття нею життєвого соціального досвіду. Процеси оновлення в освітній галузі України зумовили прийняття нового Базового компонента дошкільної освіти, який враховує потреби держави, суспільства, родини у вихованні дитини дошкільного віку та відповідає основним тенденціям змін світового та європейського освіт- нього простору. У зв’язку із зазначеним вище, актуалізується проблема нового програмового та навчально-методичного забезпечення інварі- антної та варіативної складових змісту дошкільної освіти, визначених у Базовому компоненті.
Актуальність. Потреба розроблення Комплексної програми розви- тку, навчання та виховання дітей дошкільного віку “Українське дошкілля” обумов- лена необхідністю програмового навчально-методичного забезпечення для реалізації завдань Державного стандарту дошкільної освіти України.
Концептуальна ідея. Комплексна програма “Українське дошкілля” враховує основні суперечності нашого сьогодення. З одного боку, швидке зрос- тання ролі інформаційно-комунікаційних технологій у житті сучасно- го суспільства сприяє прогресивним змінам в усіх сферах людської жит- тєдіяльності. З другого боку, домінування матеріальних цінностей при- зводить до негативних наслідків як у навколишньому середовищі, так і в розвитку духовного світу людини і дитини зокрема. 5 Концептуальна ідея програми – у виробленні оптимального варіанту реалізації змісту Базового компонента дошкільної освіти, в якісно нових підходах до розвитку, навчання і виховання дитини дошкільного віку, що базуються на інтеграції наукової та народної педагогіки, педагогічної спадщини видатних вітчизняних учених із сучасними теоріями та дер- жавними вимогами і стандартами.
В основу Програми покладено: а) педагогічну модель особистісно орієнтованого, компетентнісного підходів до розвитку, навчання та виховання особистості дитини як май- бутньої успішної та щасливої людини, у якої необхідно сформувати ро- зумні потреби, виховати добре серце, культивувати духовні цінності, роз- вивати обдарування, розум, здібності; б) основні позиції щодо розвитку, навчання і виховання дитини за Базовим компонентом дошкільної освіти; в) основні засади національного виховання, відображені у працях ви- датних педагогів минулого і сучасності. Виходячи із зазначеного вище, метою програми “Соняшник” є виховання серця, душі, тіла і розуму, творчої, щасливої в житті дитини. Вона передбачає реалізацію основних ідей видатних учених минулого і сучасності, що стосується положень особистісно зорієнтованого, ціннісного та компетентнісного підходів щодо розвитку, навчання і виховання дітей дошкільного віку.
Завдання програми: Головне завдання програми – закласти основи здоров’я, забезпечити фізичний, духовний, моральний, естетичний, емоційний та інтелекту- альний розвиток особистості дошкільника, а саме: 1. Виховати здорову дитину, сформувавши у неї мотивацію на здоро- вий спосіб життя і безпечну поведінку. 2. Закласти моральний фундамент на основі загальнолюдських, мо- ральних, духовних, громадянських, екологічних, естетичних цінностей. 3. Розвивати інтелект у процесі різних видів дитячої діяльності (пізнавальної, навчальної, ігрової, трудової), враховуючи ідеї видатних українських педагогів минулого і сучасності, основні засади народної ди- дактики, передові педагогічні технології. 4. Забезпечити розвиток емоційно-чуттєвої сфери дитини та форму- вання емоційно-ціннісного ставлення до навколишнього світу. 5. Розвивати творчі задатки і здібності дитини, здатність до самопі знання своїх можливостей. Нормативно-правовою основою програми є державні документи: Закони України “Про освіту”, “Про дошкільну освіту”, Базовий компо- 6 нент дошкільної освіти (нова редакція), Державна цільова соціальна про- грама розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року, затверджена Постановою Кабінету Міністрів від 13. 04. 2011 року № 629. Теоретико-методологічною базою програми є наукові досліджен- ня в галузі особистісно орієнтованої педагогіки (І. Бех, І. Єрмаков, О. По- метун, О. Савченко), теорії і методики дошкільного виховання (А. Богуш, Н. Гавриш, О. Кононко, К. Крутій, Е. Вільчковський, Н. Денисенко, Л. Арте- мова, Т. Піроженко, Т. Поніманська, І. Якиманська та ін.). Під час роботи над Програмою враховувалися прогресивні думки ві- тчизняних видатних педагогів минулого: Г. Сковороди, С. Русової, Г. Ва- щенка, О.Духновича, В.Сухомлинського, К.Ушинського, ідеї народної пе- дагогіки, узагальнені академіком Мирославом Стельмаховичем.
Основні принципи побудови комплексної програми “Соняшник” Принцип науковості передбачає такий вибір змісту програмово- го матеріалу, що відповідає сучасному рівню розвитку науки та вимогам Базового компонента дошкільної освіти, здатний забезпечити розвиток особистості дитини-дошкільника відповідно до віку. Принцип природовідповідності визначає, що зміст освітньої роботи має відповідати природі (натурі), закономірностям розвитку, задаткам, здібностям, нахилам, інтересам дітей дошкільного віку. Принцип цілісності забезпечує упорядкованість, єдність і взаємозв’язок усіх структурних компонентів комплексної програми та її цільо- вих підпрограм відповідно до визначених мети та завдань. Принцип систематичності забезпечує виклад програмового мате- ріалу з дотриманням послідовності, пов’язуючи новий матеріал з попе- реднім. Принцип концентризму орієнтує, що знання дитини про предмет або явище мають розширюватися, поглиблюватися, уточнюватися, система- тизуватися, узагальнюватися, тому назви розділів, їхні завдання, теми у різних вікових групах повторюються, а програмовий зміст концентрично вибудовується від простого до складного, що забезпечує міцність засвоєн- ня знань, більш глибоке проникнення в сутність явищ та процесів. Принцип доступності передбачає такий відбір програмового мате- ріалу, який буде для дитини посильним, цікавим, зрозумілим, оскільки він максимально враховує вікові особливості дітей. Принцип інтеграції народної та наукової педагогіки об’єднує або концептуалізує зміст програмового матеріалу навколо ідеї фізичного, національно-патріотичного, духовно-морального, художньо-естетичного виховання дітей дошкільного віку на основі сучасних досліджень проблем дошкільного виховання з урахуванням народних виховних тра- дицій, етнопедагогічних і соціокультурних умов та регіональних особли- востей.
Структура програми Програма “Українське дошкілля” складається із трьох цільових підпрограм: “П магайлик” (4-ий рік життя), “Пізнавайлик” (5-ий рік життя), “Дослідник” (6-ий рік життя), кожна з яких включає антропометричні дані, вікові особливості розвитку, напрями розвитку та діяльності (розвиток особис- тості, соціальний розвиток, емоційний розвиток, моторика та фізичний розвиток, сенсорний розвиток та особливості сприйняття, мовленнєво- комунікативний розвиток, розвиток психічних процесів, духовно-моральний розвиток, художньо-естетичний розвиток, розвиток ігрових умінь та навичок, навчальна діяльність, передумови трудової діяльнос- ті), їх показники.
Підпрограми містять розділи: Розділ І. Розвиток і виховання тіла (гігієна, розпорядок дня, харчу- вання, рухова діяльність1 , профілактичні заходи, безпечна поведінка, емоційне здоров’я). Розділ ІІ. Розвиток і виховання душі і серця (люби ближнього свого як самого себе; шануй батька і матір і буде тобі добре на землі; патріотич- не, соціальне, моральне, естетичне, трудове, правове, економічне, еколо- гічне, статеве виховання). Розділ ІІІ. Мовленнєво-комунікативний розвиток (лексика, фонети- ка, синтаксис, граматична будова мовлення, зв’язне мовлення, спілку- вання, художня література і фольклор, елементи риторики). Розділ ІV. Розвиток і виховання розуму (сенсорний розвиток, пізна- вальна діяльність у довкіллі2 , дослідницька діяльність; для дітей молод- шого і середнього дошкільного віку – формування елементарних мате- матичних уявлень, для дітей шостого року життя – логіко-математичний розвиток, інтелектуальні ігри). 1 Є різні форми рухової діяльності дитини (заняття з фізичної культури, ранкова гігієнічна гім- настика, фізкультурні паузи та динамічні перерви тощо), у яких дитина може бути й активною, і проявляти пасивність. Тому у програмі вживається термін “рухова діяльність”. 2 Довкілля розглядається в широкому плані: як довкілля соціальне, довкілля етнічне, довкілля природне і довкілля предметне. 8 Розділ V. Художньо-естетичний розвиток дитини (ознайомлення з різнимим видами мистецтва, ліплення, аплікація, малювання, констру- ювання, музика і співи, хореографія, театралізована діяльність, свята та дозвілля, художня праця, народні ремесла). Розділ VІ. Розвиток і виховання здібностей і творчості (передумови розвитку здібностей і творчості, розвиток творчості у мовленнєвій, обра- зотворчій, пісенній і танцювальній та ігровій діяльності). Розділ VІІ. Розвиток ігрових умінь та навичок (рухливі, народні, хо- роводні, дидактичні ігри, ігри з піском і водою, музично-дидактичні ігри, сюжетно-рольові та конструкторсько-будівельні ігри). У кінці кожного розділу подано таблицю, за допомогою якої педагоги і батьки можуть орієнтуватися у рівні засвоєння дітьми змісту програмо- вих завдань, сформованості та розвитку їх компетентностей. У таблиці є такі орієнтири: дитина має уявлення (наприклад, про родинне оточення: мама, батько, дідусь, бабуся), розпізнає (наприклад, за зовнішніми озна- ками та соціальними ролями маму, батька, дідуся, бабусю), називає (на- приклад, по імені членів родини: мама Оля, бабуся Віра), діє (наприклад, звертається до членів родини відповідно до їх соціальних ролей, прояв- ляє турботу про рідних і близьких людей, виконуючи посильні доручен- ня та трудові дії). Завдання у розділах ускладнюються відповідно до віку дітей. Це ві- дображено у деяких структурних компонентах розділу. Так, наприклад, з п’ятого року вводяться елементи риторики, а для дітей шостого року – елементи ейдетики, інтелектуальні ігри: шашки та шахи (розділ ІV). Програмові завдання кожного з семи розділів визначені відповід- но до державних стандартів дошкільної освіти та з максимальним ура- хуванням особливостей розвитку дитини відповідного віку. Вони співвідносяться з освітніми лініями Базового компонента дошкільної осві- ти (див табл. с. 9) і передбачених ними результатів освітньої роботи з ді- тьми. Перелік фольклорних і художніх текстів, музичного та хореографіч- ного репертуару, різних видів ігор, мистецьких творів та орієнтовна те- матика занять подано у навчально-методичному посібнику до програми (Навчально-методичний посібник “Соняшник” до комплексної програми розвитку, навчання і виховання дитини дошкільного віку “Соняшник” / Л. В. Калуська. — Тернопіль: Мандрівець, 2013. — 200 с.) 9 Таблиця Назви розділів Освітні лінії Базового компонента дошкільної освіти Розділ І. Розвиток і вихо- вання тіла “Особистість дитини”, “Гра дитини”, “Ди- тина в сенсорно-пізнавальному просторі”, “Дитина в соціумі” Розділ ІІ. Розвиток і вихо- вання душі і серця “Особистість дитини”, “Гра дитини”, “Дити- на в соціумі”, “Дитина у світі культури” Розділ ІІІ. Мовленнєво- комунікативний розви- ток “Мовлення дитини”, “Гра дитини”, “Дитина в соціумі”, “Особистість дитини” Розділ ІV. Розвиток і вихо- вання розуму “Дитина в сенсорно-пізнавальному просто- рі”, “Дитина в природному довкіллі”, “Дити- на в соціумі”, “Гра дитини”, “Особистість ди- тини”, “Шахи” Розділ V. Художньо-естетичний розвиток дитини “Дитина у світі культури”, “Дитина в сен- сорно-пізнавальному просторі”, “Гра дити- ни”; “Хореографія” Розділ VІ. Розвиток і вихо- вання здібностей і твор- чості “Особистість дитини”, “Гра дитини”, “Дити- на у світі культури”, “Дитина в сенсорно- пізнавальному просторі”, “Мовлення дити- ни” Розділ VІІ. Розвиток ігро- вих умінь та навичок “Гра дитини”, “Особистість дитини”, “Дити- на у світі культури”, “Дитина в сенсорно- пізнавальному просторі”, “Мовлення дити- ни”
Прогностичність програми Прогностичність програми – у її здатності відповідати вимогам та умовам, у яких вона буде реалізуватися, а саме: забезпечення пізнавально- розвивального та духовно-естетичного середовищ, позитивного мікро- клімату любові і добра у дошкільному навчальному закладі і вдома.
Реалістичність Реалістичність – властивість програми забезпечувати відповідність між бажаним і можливим. Необдумане перевантаження і форсування 10 розвитку знижують рівень мотивації у дитини до подальшого розвитку та бажанню навчатися. Програма є соціально адаптованою і спрямована на забезпечення кожній дитині індивідуальної траєкторії розвитку. Зміс- тові програмові завдання дібрані з максимальним урахуванням вікових та індивідуальних сприймальних можливостей дитини.
Раціональність Раціональність. У програмі визначено такі цілі і способи їх досягнен- ня, які дозволять одержати максимальний позитивний результат. Цілісність Цілісність. Програма є цілісною, що забезпечує повноцінний усебіч- ний розвиток тіла, душі і розуму дитини, формування найважливіших життєвих компетенцій та особистісних якостей відповідно до Державно- го стандарту дошкільної освіти. Окрім того, з метою успішної реалізації та виконання програмо- вих завдань, вона передбачає забезпечення повноти дій усіх учасників навчально-виховного процесу – педагогів, дітей, батьків, громадськості. В кінцевому результаті це дасть змогу виховати успішну, щасливу, компе- тентну, соціально адаптовану в суспільстві дитину з розвинутими пози- тивними базовими моральними якостями. 11 Назва програми символічна. Тож чому “Соняшник”? 5 Це рослина з високим та міцним стеблом. Такими мають бути і діти – життєздатними та життєстійкими, зростати здоровими та бадьори- ми. 5 Має міцне, розгалужене коріння. Діти повинні зростати в ріднім краю, з рідним словом, любити й цінувати народні звичаї, традиції, знати своє коріння, свій рід, свою родину, любити свою землю, пи- шатися людьми, що живуть на цій землі. 5 Соняшник любить сонце. Діти мають бути життєрадісними, весели- ми, сповненими великої життєвої енергії з позитивним світосприй- няттям, зростати у променях батьківської любові. 5 Це технічно корисна культура. Діти мають бути соціально адапто- ваними і життєво компетентними, із спрямованістю на принесення користі собі і іншим. 5 Квітка соняшника має багато золотистих сонячних пелюсток. Кожна пелюстка символізує добрі звички, відкритість, чуйне серце, комп- лекс тих морально-духовних якостей, якими має оволодіти кожна дитина змалечку. Саме вони стануть ядром особистості маленької дитини, яка випромінюватиме любов, доброту до всіх і до всього, проявлятиме щирість і пошану до людей, буде комунікабельною і матиме багато друзів. 5 Соняшник має багато зерняток. Кожне зернятко – це певний обсяг різносторонніх знань етнічного, соціального, природного і предмет- ного середовищ, з якими дитина знайомиться відповідно до свого віку